El Sufrimiento to jeden z piękniejszych projektów debiutanckich, o których kiedykolwiek tutaj napiszemy. Zuzanna Skiba na pewno włożyła we własny projekt wiele pracy, ale sama mówi, że był on dla niej bardzo naturalny.

‚El sufrimiento’ z języka hiszpańskiego oznacza cierpienie – cierpienie z jakiegoś braku, ze szkody psychicznej lub fizycznej.

Cała idea projektu fotograficznego jest oparta na bardzo ważnym aspekcie społecznym w otaczającym nas świecie. Zuza postanowiła właśnie w ten sposób ukazać relacje międzyludzkie. Świat, z którego wyjęto social media i całą ich otoczkę. Chciała obnażyć ludzkie relacje i towarzyszące im emocje za pomocą zdjęć. Pokazać, jak wielkie jest przyzwolenie społeczeństwa na sztuczne koloryzowanie naszego życia i okłamywanie w ten sposób innych, a jak mówi sama Zuzanna – najbardziej samych siebie.

W wielu fotografiach można spróbować zaobserwować motyw czasu, a też często jego brak w naszym życiu. Bardzo widoczny na zdjęciach jest też element bliskości, smutku i zadumy. Po zrozumieniu zamysłu i całego sedna zdjęć na pewno pozna się ich siłę. Zdecydowanie każdy poczuje te symboliczne fotografie, odkryje w nich swoje przeżycia i bolączki.

Zuzanna Skiba to nie tylko pomysłodawczyni całego projektu, czy  roli, z której jest nam znana, ale także autorka stylizacji, tekstów, edycji.


Edycja i pomoc techniczna: Agata Owczarzak, Adam Włodarczyk, Katarzyna Pakuła,
Grafika: Sandra Dalke
Make- up artist: Kamila Springer
Modele: Dagmara Torłop, Agata Owczarzak, Mateusz Trawiński