Do napisania tego artykułu zainspirowała mnie wizyta we wcześniej nieznanej mi kawiarni, która jeszcze szerzej otworzyła mi oczy na alternatywne kawiarnie w Polsce, a także zrobiła to książka Coffee Spots Polska, której patronami medialnymi są największe znamienitości związane z kulturą. Między innymi vogue, usta, kukbuk czy Noizz.

Kto nie zna takich kawiarni jak Costa czy Starbucks. Jednak jak się domyślasz, to nie o nich mówić dziś mam zamiar, natomiast jedne do drugich warto porównać. Zapraszam do mojej opowieści kawą po mapie.

Jeśli czytasz to w tak błogich warunkach jak ja piszę, to wyobraź sobie, to o czym zaraz Tobie opowiem.

PO CO poczta kawowa/Toruń

Kawa – to co najważniejsze dla twórców tych kawiarni. Najczęściej pochodzi z zaprzyjaźnionej palarni. Smak, zapach, temperatura i wygląd sprawiają, że czujemy, iż to kawa specjalnie dla nas. Oprócz tego, że dziesiątkuje to nasze wrażenia, jest to dla odwiedzającego nowe przeżycie i kolejna dawka wiedzy.

Właśnie skoro o tym mowa, jeśli wybierzesz się tam i nie posiadasz wiedzy niczym zawodowy barista, to nic się nie stanie, a to nawet lepiej! Nikt nie będzie Cię oceniał, spokojnie, będzie wręcz przeciwnie. Gospodarze dołożą wszelkich starań, abyś napiła/napił się kawy takiej, która będzie dla Ciebie najlepsza.

Jak już wcześnie wspomniałam, gospodarze kawiarni to nie tylko wykwalifikowani bariści, ale także ludzie gotowi porozmawiać z nami o kawie i nie tylko, bo na tym polega alternatywna kawiarnia. To nie hipsterski styl – espresso i instagram na Iphonie.

PO CO poczta kawowa/Toruń

Są to zjawiskowo piękne miejsce i inspirujące przestrzenie – gdyż w takich kawiarniach często dzieje się o wiele więcej niż może Ci się wydawać. Kawa na eventy, poczta kawowa, warsztaty i szkolenia, branding, cupping to tylko początek.

Książka Coffee Spots Polska opisuje sporo takich kawiarni, jeśli nie wszystkie. Znajdziemy tam też informacje na temat sprzętu tam używanego, kawy, cen, miejsca i historii, a także wiele ślicznych zdjęć oraz inspiracji.

Wszystkie kawy sprzedawane w alternatywnych kawiarniach były wytworzone z poszanowaniem praw człowieka i przyjazne środowisku